XX Powiatowy Konkurs Ortograficzny „Ortografii się nie damy”

    24 kwietnia 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance odbył się XX Powiatowy Konkurs Ortograficzny ,,Ortografii się nie damy”, którego celem jest m.in. pogłębianie wiedzy   o języku ojczystym, dbałość o poprawność polszczyzny, zachęcanie do współzawodnictwa. 

Do ,,Dwójki” przybyło 58 uczniów – reprezentantów 12 szkół podstawowych powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.

Najlepsi w zakresie ortografii uczniowie pisali dyktanda, których treść związana była z kulturą antyczną. Nie brakowało w nich podchwytliwych szczegółów ortograficznych, np. mrzonka, półbóg, wte i wewte, niezadługo, wychynął. Zwycięzcy kategorii indywidualnej reprezentujący daną szkołę wzięli udział w rywalizacji zespołowej. O wysokim i wyrównanym poziomie uczniowskich umiejętności świadczy fakt, że zarówno w kategorii klas 4-6 jak i 7-8 w celu wyłonienie wicemistrzów trzeba było przeprowadzić dogrywkę.

W oczekiwaniu na wyniki rywalizacji indywidualnej uczestnicy konkursu obejrzeli przedstawienie ,,Uczta na Olimpie” przygotowane przez kółko historyczno-teatralne pod kierunkiem pani Marzeny Osowskiej.

Dyktanda pozwoliły wyłonić laureatów.

W kategorii klas 4-6 mistrzem ortografii została Kinga Mitut (SP Połajewo), tytuł I wicemistrza zdobył Jan Frymus (SP1 Czarnków), natomiast tytuł II wicemistrza otrzymała Anna Pertek (SP Drawsko).

W kategorii klas 7-8 pierwsze miejsce zajęła Maja Gębala (SP Chełst), na 2 miejscu uplasowała się Maja Pompała ( SP Połajewo), a 3 miejsce wywalczyła Marta Muszak (SP 1 Trzcianka).  

W rozgrywkach zespołowych najlepiej poradzili sobie uczniowie z następujących szkół:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Połajewie

II miejsce – Szkoła Podstawowa nr 1 w Trzciance

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Drawsku

Wielkimi umiejętnościami w zakresie poprawnej pisowni wykazali się również reprezentanci naszej szkoły, zdobywając: Kasjan Jaskuła kl. 4c- 94% punktów, Kornelia Sycz kl. 6c – 96%, Tymon Machowski kl. 5c – 92% i Dawid Kułaga kl. 7c- 86%. Gratulujemy!

Konkurs odbył się przy wsparciu budżetu Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty i Urzędu Miasta Trzcianki oraz dzięki przychylności Rady Rodziców i Rady Uczniowskiej. W tym roku wparli nas również: Bank Polski BP oraz Joskin Polska. Darczyńcom serdecznie dziękujemy.

Współtwórcy tego przedsięwzięcia: pani Joanna Dziamska, pani Elżbieta Isajewicz, pani Ewa Łotyszonek, pani Marzena Osowska, pani Władysława Ostrowska, pani Sandra Ziółkowska pod kierownictwem pani Beaty Pać dziękują uczniom za udział w konkursie, a przybyłym wraz z nimi nauczycielom za pomoc w zrealizowaniu celów naszego projektu.