„Warsztaty Na Temat Niepełnosprawności Dla Dzieci: Budowanie Wspólnoty i Akceptacji”

26 maja uczniowie klasy II d uczestniczyli w warsztatach na temat niepełnosprawności. Warsztaty poprowadziła Pani Natalią Brzeszczyńską https://www.facebook.com/BrzeszczynskaNiezaleznyKoordynatorDostepnosci .

Pani Natalia jest koordynatorką dostępności, trenerką VCC, pedagożką, coachem, doradczynią zawodową. Celem warsztatów było budowanie świadomości, że każdy człowiek, niezależnie od swoich możliwości, ma coś wartościowego do zaoferowania społeczeństwu. Pani Natalia stawia na to, by dzieci spojrzały na niepełnosprawność z perspektywy siły i wyjątkowości, zamiast jako ograniczenia.

Niektórzy ludzie mogą mieć trudności w chodzeniu, widzeniu, słuchaniu lub w innych rzeczach, ale to wcale nie znaczy, że są mniej ważni! Podczas warsztatów dzieciaki miały okazję poznać różne historie ludzi z niepełnosprawnościami. Były to historie o odwadze, determinacji i sile. Dowiedzieliśmy się, że niepełnosprawność może być trudna, ale nie oznacza to, że nie można osiągnąć wielkich rzeczy. Pani Natalia pokazała nam, że ważne jest, abyśmy zawsze byli życzliwi i pomocni wobec innych ludzi. Poza tym, uczniowie mieli okazję spróbować różnych aktywności, które pokazywały, jak sobie radzić w życiu codziennym, mając różne rodzaje niepełnosprawności. Było to naprawdę interesujące i pouczające! Dzieci uczestniczące w warsztatach mogły doświadczyć wspaniałej atmosfery wsparcia i przyjaźni, co pomaga przełamać bariery i obawy związane z niepełnosprawnością. Wzmacnia to ich poczucie własnej wartości rozwija empatię i otwiera drogę do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.  Na koniec nasz gość obdarował nas prezentami w postaci dwóch książek od Fundacji Diversum https://www.facebook.com/fundacjadiversum?locale=pl_PL .

Mamy nadzieję, że w przyszłości kolejni uczniowie będą mieli okazję wziąć udział w takich warsztatach i nauczyć się jeszcze więcej o świecie różnorodności!

 Ewelina Tryba

Ewelina Ratajczak- Lehwark