Podróż w magiczny świat baśni „Calineczka”

Nic tak nie ciekawi dziecka, jak świat pełen czarów i magii. By nasi najmłodsi doznali niezwykłych emocji, wychowawczynie z Oddziałów Przedszkolnych przy Szkole Podstawowej nr 2 w Trzciance postanowiły zabrać ich w podróż do świata baśni „Calineczka”. Wielkim dla nich zaskoczeniem było ujrzenie swoich Pań w roli aktorek, które zagrały postaci baśniowej opowieści. Na twarzach dzieci widoczne było ogromne zainteresowanie zarówno grą artystów-amatorów na scenie i ich śpiewem, jak i muzyką, która tworzyła niezwykły klimat podczas spektaklu. Młodzi widzowie doświadczyli wielu emocjonalnych wrażeń  podczas śledzenia losów bohaterów. Przyjemność z oglądania tak wyjątkowego przedstawienia mieli również nasi uczniowie z klas 1-3 a także zaproszone grupy przedszkolaków wraz z wychowawczyniami z przedszkoli w Trzciance. Taka inicjatywa z pewnością wzmocniła współpracę naszej szkoły z innymi placówkami oświatowymi naszego regionu. Jednak najważniejszym celem tego spotkania było rozbudzenie wyobraźni dziecięcej i zachęcenie do poznawania piękna literatury. Chcąc przypomnieć znaczenie wartości utworów baśniowych, nasi podopieczni zostali zachęceni również do uczestnictwa w lekcji otwartej,  która za sprawą pojętych działań przez wychowawczynie przedszkolaków przyjęła postać różnych konkursów i zabaw z okazji obchodów Dnia Postaci z Bajek. Dzieci przebrane za różne, bajkowe postaci okazały się doskonałymi znawcami utworów znanych baśniopisarzy. Czas spędzony w tak cudownym świecie wywołał radość w sercach milusińskich. Zapoznanie przybyłych z baśnią Hansa Christiana Andersena umożliwiło nam także realizację 32 zadania „Urodziny Andersena” z I modułu – „W Krainie Muz” w ramach Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy” 2023/2024. W przygotowaniu tak wyjątkowego przedsięwzięcia wzięły udział: Pani Martyna Banasik, Pani Mariola Dziekan, Pani Monika Górzna, Pani Agnieszka Kapusta, Pani Katarzyna Kasprzak, Pani Wioleta Lachowicz, Pani Marta Laszuk, Pani Anna Lubkowska, Pani Marta Matkowska, Pani Alicja Pierko, Pani Teresa Urbanowicz, Pani Elena Wawrzyniak-Maksymenko. Organizatorki serdecznie dziękują Panu Tomaszowi Wyrzykowskiemu za przygotowanie oprawy muzycznej, Pani Marzenie Osowskiej za wsparcie w stworzeniu scenografii oraz przybyłym gościom, którzy zaszczycili nas swą obecnością podczas realizacji ważnego celu, którym było wprowadzenie dziecka w świat literatury i sztuki.

Agnieszka Kapusta