„Międzynarodowy Dzień Kropki”

W miniony piątek tj. 15 września br. w naszej świetlicy obchodziliśmy razem
z dziećmi „Międzynarodowy Dzień Kropki”. Jest to dzień mający na celu pobudzanie kreatywności i pomysłowości uczniów, a także zachęcanie ich do tworzenia interesujących prac. Dzień ten świętowany jest w szkołach i przedszkolach na całym świecie.

Cała inicjatywa zaczęła się, kiedy w 2003 roku amerykański pisarz Peter Reynolds napisał książkę pt. „Kropka”. Opowiada ona o historii małej dziewczynki o imieniu Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej, mądrej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości.

Na lekcji plastyki dziewczynka doszła do wniosku, że niczego nie potrafi. Wszystkie dzieci stworzyły piękne prace, a ona jedna nie potrafiła wymyślić nic interesującego.
Z pomocą przyszła nauczycielka, która zachęciła ją do działania. Powiedziała: „Postaw tu kropkę i zobaczymy, co się stanie”. I właśnie z tą jedną kropką wszystko się nagle zmieniło. Dzięki nauczycielce dziewczynka rozpoczęła piękną podróż w poszukiwaniu swoich talentów.

                Uczniowie tego dnia w świetlicy z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii

o małej dziewczynce Vashti. Chętnie opowiadali także o swoich uzdolnieniach

i zainteresowaniach i wykonali przepiękne i kreatywne „kropkowe” prace.

Jedne dzieci wyklejały z kropek samodzielnie wymyślone obrazki, inne „kropkowały” ciekawe formy za pomocą farb i patyczków higienicznych. Kolejne dzieci malowały swoje prace po folii bąbelkowej, a jeszcze inne zaś tworzyły wspaniałe obrazki

z plasteliny.

„Międzynarodowy Dzień Kropki” został stworzony w 2008 roku i jest symbolem kreatywności oraz inspirowania do tworzenia. Jest to świetna
okazja do rozmowy z dziećmi o ich talentach i zdolnościach. Zwróćmy

uwagę na to, że w każdym z Nas drzemie jakiś talent – wystarczy go odkryć. 

Wychowawcy świetlicy